...دکتر فرشباف‌ماهريان (رئیس کل بیمه مرکزی): اين بيمه (شخص ثالث) در هيچ کشوري مشمول برنامه آزاد‌سازي تعرفه‌ها نشده است... (دنیای اقتصاد - ۱۹/۰۷/۱۳۸۸)

...سيدرسول تاجدار (معاون مالی و اداری بیمه البرز): تجربه كشور هند هم كه در يك دوره زماني اقدام به آزادسازي تعرفه‌ها كرد نشان مي‌دهد كه اين كار بسيار موفق و منجر... (دنیای اقتصاد - ۱۲/۰۷/۱۳۸۸) 

 

بدون شرح!!

+ نوشته شده توسط علیرضا محمدی در یکشنبه نوزدهم مهر 1388 و ساعت 7:34 |

 

... سيدرسول تاجدار (معاون مالی و اداری بیمه البرز) در گفت‌وگو با «ايسنا» با اشاره به آزادسازي تعرفه‌هاي بيمه اظهار كرد: اين موضوع قطعا به نفع شركت‌هاي بيمه و مردم است؛ چون باعث افزايش رقابت و بهبود ارائه خدمات در شركت‌هاي بيمه مي‌شود و از طرف ديگر مردم هم تعرفه‌هاي واقعي پرداخت مي‌كنند.... تجربه كشور هند هم كه در يك دوره زماني اقدام به آزادسازي تعرفه‌ها كرد نشان مي‌دهد كه اين كار بسيار موفق و منجر به افزايش رقابت بين شركت‌ها مي‌شود. در هند اين طرح از بيمه شخص ثالث آغاز شد و پس از يك دوره زماني تعرفه‌ها كاملا آزاد شدند.
تاجدار درباره اينكه آيا توان فني ارزيابي ريسك كه لازمه تعيين تعرفه‌هاي واقعي است در شركت‌هاي بيمه ما وجود دارد يا خير، اظهار كرد: معتقدم در شركت‌هاي بيمه ما كارشناسان بسيار مجربي وجود دارند كه مي‌توانند كار ارزيابي ريسك را به خوبي انجام بدهند؛ اما نظام تعرفه‌اي در طول اين سال‌ها باعث شده است تا اين استعدادها شكوفا نشوند؛ بنابراين يكي از مزاياي آزادسازي تعرفه‌ها مي‌تواند پيشرفت علم بيمه در كشور باشد.
معاون مالي بيمه البرز تصريح كرد: مزاياي اين طرح بيشتر از معايب آن است و مطمئن باشيد كه از زمان اولين مرحله آزادسازي‌ها كه از خردادماه اعلام شد، شرايط بهتر شده است....(دنیای اقتصاد - ۱۲/۰۷/۱۳۸۸)

 

۱- بد نیست تعریف و معیار شرایط خوب هم در صنعت بیمه و هم در رقابت بین شرکتهای بیمه مشخص شود تا با اتکا به آن بتوان شرکت بیمه ای که در فاصله چهار ماه در شرایط بهتری نسبت به سایرین قرار گرفته شناسایی کرد؟

۲- آیا به هنگام آزادسازی تعرفه ها در هند نیز دولت ناظر و شریک و مالک بخش عمده بازار بیمه بود؟

۳- در کشور چه تعداد ارزیاب ریسک داریم؟ واقعا یکی از مزایای آزادسازی تعرفه ها پیشرفت علم بیمه در کشور است یا بالعکس یکی از نتایج پیشرفت علم بیمه میتواند آزادسازی تعرفه ها و تعیین درست و منصفانه هزینه انتقال ریسک باشد؟!

اصرار به مرمت و آرایش ساختمانی که اصولا پی و فوندانسیونی ندارد چه نتیجه ای به دنبال خواهد داشت؟      

+ نوشته شده توسط علیرضا محمدی در یکشنبه دوازدهم مهر 1388 و ساعت 14:49 |

... علي ضيايي (مدیر عامل بیمه سامان) در گفت‌وگو با باشگاه خبري «توانا»، در ارتباط با آزادسازي تعرفه بيمه گفت: اگر تعرفه‌ها آزاد شوند، تعيين نرخ حق بيمه به سنديكاي بيمه‌‌گران واگذار مي‌شود و اگر يك حداقل نرخ براي حق بيمه تعيين شود و سنديكا براي جلوگيري از دامپينگ، بر آن نظارت داشته باشد، شركت‌هاي بيمه كوچك و خصوصي هم مي‌توانند رشد داشته باشند. اين عضو شوراي عالي بيمه به صورت ضمني انحصار در صنعت بيمه را تاييد كرد، افزود: شركت‌هاي بيمه دولتي با توجه به امكاناتي كه در اختيار دارند، بيشترين سهم را در بازار بيمه در دست دارند اما شركت‌هاي خصوصي نيز با توجه به سهم 25‌درصدي در بازار بيمه كشور در صورت آزادسازي تعرفه‌ها مي‌توانند از رشد قابل قبولي برخوردار باشند. به گفته ضيايي در صورت آزادسازي بيمه‌هاي دولتي براي نرخ‌گذاري راحت‌تر مي‌توانند عمل كنند ... (دنیای اقتصاد - ۰۸/۰۷/۱۳۸۸)

به نظر میرسد بعد از خصوصی شدن واقعی شرکتهای بیمه بسترهای لازم برای آزادسازی تعرفه ها و جلوگیری از آثار سوء آن تقویت سندیکای بیمه گران و دادن نقش ناظر فنی به وی از یک طرف و نیز حذف اتکایی اجباری بیمه مرکزی و سپس نظارت مالی ایشان بر شرکتهای بیمه است. اینکه وجود نهادی صد در صد دولتی برای جلوگیری از تخلف یا هر چیز دیگر مشابه تا چه میزان موثر است خود مقوله جدائیست و به نظر میرسد وجود نهادهای متعدد ناظر (آنهم از نوع دولتی صرف) الزاما نتایج مثبت به بار نمی آورد!! با این دیدگاه آیا نمی توان سندیکای بیمه گران را جایگزین بیمه مرکزی نمود و ...  

+ نوشته شده توسط علیرضا محمدی در چهارشنبه هشتم مهر 1388 و ساعت 11:50 |

اتفاقی به مطلبی در مورد استاد فرزین انتصاریان در وبلاگی برخوردم که به خاطر علاقه شخصی به نوع کار ایشان در پی آورده ام.

 

"سالها پیش، زمانی که به دنبال شغل جدید میگشتم، در مصاحبه شغلی یک شرکت معتبر خصوصی پذیرفته شدم ولی مبلغ حقوق پیشنهادی چندان مقبول من نبود و در تصمیم گیری برای امضاء قرارداد مردد بودم. روزی به یکی از همکاران سابقم که یک مهندس باسابقه و فهیم بود مراجعه کردم و نظر او را جویا شدم. دوستم به من گقت: "مدیر این شرکت شخص بزرگی است و همکاری با چنین شخص موفق و بزرگی بسیار ارزشمند است زیرا از ایشان درسهای مهمی را خواهی آموخت که در هیچ دانشگاهی تدریس نمیشود و اتفاقا همین درسها میتواند زندگی شغلی و یا حتی زندگی شخصی تو را متحول کند" دوستم در پایان گفت: "من اگر جای تو بودم حتی حاضر میشدم شش ماه بصورت رایگان زیر دست این مدیر کار کنم" توصیه دوستم باعث دلگرمی من شد به گونه ای که جهت امضاء قرارداد به شرکت مزبور مراجعه کردم. اگرچه آن قرارداد به دلائلی امضا نشد ولی موفق شدم در شرکت دیگری (گروه کارشناسان ایران)  که مدیر آن یکی از موفق ترین و معروفترین مدیران ایران است استخدام شوم. اتفاقا مدیر و مالک شرکت دوم (مهندس فرزین انتصاریان) رئیس هیئت مدیره و مالک شرکت اول (شرکت صنعتی و خدمات مهندسی ایران) بود! گروه کارشناسان ایران یکی از چندین شرکت بزرگ و موفق آقای مهندس فرزین انتصاریان بود که فردی بسیار باهوش، مدیر و مدبر و نمونه کامل یک انسان موفق است.

فرزین انتصاریان در سال 1325 در تهران به دنیا آمد و بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک از دانشگاه پلی تکنیک وارد ارتش شد. ایشان به مدت پنج سال در کارخانجات تعمیر کشتی نیروی دریایی در خرمشهر خدمت کردند. بعد از خروج از ارتش یک شرکت ترابری و خدمات دریایی را تاسیس کرد. همچنین در سال 1359 گروه کارشناسان ایران (شرکت IGS) ،درزمینه فعالیت بازرسی کالا و بازرسی کشتی، را در خرمشهر به ثبت رساند. مهندس انتصاریان، با توجه به توانایی بالای فنی خود، موفق شد در مدتی کوتاه، نمایندگی تقریبا تمام موسسات بازرسی و رده بندی معتبر دنیا را اخذ کند. در طول جنگ به دلیل شرایط خرمشهر، دفتر شرکت به تهران منتقل شد وبعد از جنگ ایشان به تدریج دامنه فعالیت خود را افزایش دادند به گونه ای که هم اکنون با داشتن شرکتهای متعدد بسیار موفق در زمینه های مختلف  بازرسی کالا، بازرسی کشتی، بازرسی فنی و صنعتی، خدمات مشاوره مدیریت کیفیت، خدمات آموزشی و تحصیلی، خدمات فنی و مهندسی، خدمات ایمنی، خدمات آزمایشگاهی، بازرسی خسارت، مشاوره بیمه، انتشارات، خدمات نرم افزاری و... فعالیت میکند.

مهندس انتصاریان تنها عضو ایرانی کمیته فنی 176 سازمان جهانی استاندارد میباشد که وظیفه تدوین استانداردهای مدیریت کیفیت را به عهده دارد. ایشان همچنین دارای سمتهای بالایی در برخی از انجمنها و تشکلهای کشور میباشند. (رئیس هیئت مدیره انجمن مدیریت کیفیت ایران، عضو هیئت مدیره کنفدراسیون صنعت، نایب رئیس جامعه ممیزی و بازرسی ایران ، دبیر جایزه ملی کیفیت ایران ، و ...)

مهندس انتصاریان با تمام معیارهای جهانی موفقیت ، فردی بسیار موفق است و من تصور میکنم که اگرچه افراد زیادی در کشور ما وجود دارند که ثروت آنها دهها برابرثروت  فرزین انتصاریان است ولی اگرتمام دستاوردهای افراد (مادی و معنوی) را مقایسه کنیم و فقط ثروتهای حلال (عدم استفاده از رانتهای دولتی ، ثروتهای باد آورده، کلاه برداری، دزدی و...) را در نظر بگیریم، میبینیم که بدون اغراق مهندس فرزین انتصاریان بیل گیتس ایران است زیرا تمام ثروتش را با درستکاری و زحمت و البته با استفاده از هوش و نبوغ خود بدست آورده است.

من بسیار خوش شانس بوده ام که سالها در یکی از شرکتهای بیل گیتس ایران کار کنم و چیزهای زیادی از ایشان بیاموزم. یکی از خصوصیات بارز چنین مردان بزرگی اینست که همیشه در اطراف آنها مدیران موفق و مردان بزرگ دیگری حضور دارند همانگونه که عکس آنهم صادق است یعنی افراد کوتوله و حقیر با کوتوله هایی در حد و اندازه خود کار میکنند. من که در شروع کار (سالهای 75 و 76) یک کارشناس ساده بودم ، طبیعتا نمی توانستم مستقیما با آقای مهندس انتصاریان کار کنم ولی در عوض با مدیران میانی که آنها هم افراد بزرگی بودند (مثل مهندس نیامیر و بعدها کیانوش امیریگانه و کاپیتان موسوی) کار میکردم. البته در سالهای آخر خدمتم در گروه کارشناسان ایران (82 تا 84) بیشتر با آقای مهندس انتصاریان در تماس بودم و سعی میکردم تا آنجا که میتوانم زاویه دید و استراتژیهای ایشان را دریابم. باید اعتراف کنم که توصیه دوست و همکار سابقم بسیار بجا بود و من هم به همه دوستان توصیه میکنم که حتی بصورت رایگان چند ماهی را با افراد بزرگ و موفق کار کنند زیرا آموزه ها و دستاوردهای این همکاری بسیار مهم و ارزشمند است و حتی میتواند مسیر زندگی شخص را تغییر دهد کما اینکه در مورد من چنین بود." 

http://rmasoodi.blogfa.com/post-10.aspx

+ نوشته شده توسط علیرضا محمدی در سه شنبه هفتم مهر 1388 و ساعت 20:27 |

جناب آقای منوچهر انتظار در باب لزوم خصوصی سازی شرکتهای بیمه و سپس نظارت مالی بر آنها مطلبی مختصر و مفید (البته به نظر اینجانب) در روزنامه دنیای اقتصاد مورخ ۰۵/۰۷/۱۳۸۸ به چاپ رسانده اند که در پی می آید.

"خصوصی‌سازی یعنی باور کردن بخش خصوصی و بها دادن به آن و آماده کردن بستر توسعه به منظور تحقق مشارکت واقعی مردم در امور جامعه و این عملی نیست؛ الا اینکه دولت دخالت را به نظارت تبدیل كرده و میدان را برای رقابت بخش خصوصی میسر سازد که خوشبختانه سمت و سوی تصمیمات در این جهت رقم می‌خورد.
یکی از مقوله‌های جدی در این رابطه خصوصی‌سازی در صنعت بیمه است. صنعتی که امنیت فکری و آرامش روانی را به جامعه ارمغان می‌دهد و هر قدر ضریب نفوذ بیمه در جامعه بالاتر رود آرامش بیش از پیش معنی می‌یابد. حرکت در جهت واگذاری سهام بیمه‌های دولتی به بخش خصوصی (شما بخوانید خصوصی کردن بیمه‌ها) روند مبارکی است و ما آن را در تحقق خصوصی‌سازی در صنعت بیمه به فال نیک می‌گیریم. لکن دولتی ماندن نخستین بیمه دولتی ایران یعنی بیمه ایران را نمی‌توانیم توجیه کنیم و عدم خصوصی‌سازی این شرکت قَدَر را تقابلی غیر‌متعادل با شرکت‌های خصوصی بیمه‌ای تلقی می‌کنیم که توان رقـابت را نه تنها از بقیه شرکت‌های خصوصی خواهد گرفت، بلکه امکان رقابت با این چنین شرکت قَدَر قدرتی برای بقیه شرکت‌ها فراهم نخواهد شد؛ خصوصا بعد از آزاد شدن تعرفه‌های مصوب فعلی، بنابراین جا دارد از دولتمردان، قانونگذاران، اندیشمندان و دست‌اندرکاران مرتبط با صنعت بیمه بخواهیم که همت نموده این صنعت دیرپای مظلوم را تنها نگذارند و حمایت‌های واقعی خود را در جهت خصوصی‌سازی تمام و کمال در این رشته به‌کار گیرند تا باشد که با تحقق و عینیت واقعی خصوصی‌سازی بتوانیم شاهد شکوفايی کامل این صنعت در کشورمان باشیم. فراموش نکنیم که حتما خصوصی‌سازی در تمام دنیا تجربه موفقی بوده که ما نیز در این سمت و سو پیش می‌رویم. لکن خودمان را به دل کندن از شرکت‌های دولتی قَدَر (در این مورد به خصوص شرکت بیمه ایران) قانع کنیم که موفقیت دولت در عدم‌فربهی و توفیق اقتصادی در باز شدن هر چه بیشتر دست و بال بخش خصوصی است و لاغیر."

+ نوشته شده توسط علیرضا محمدی در یکشنبه پنجم مهر 1388 و ساعت 12:20 |

نخستین کنفرانس بازاریابی تخصصی بیمه با هدف ارتقاي شبکه فروش و مدیران بازاریابی شرکتهای بیمه مهرماه 88 در تهران برگزار می‌شود
این کنفرانس روزهای 11 و 12 مهر ماه با حضور و سخنرانی  احمد روستا عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، بهزاد ایثاری عضو هیئت مدیره بیمه کارآفرین، مصطفی جعفری عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت، لن ریدر استاد دانشگاه GIBS در حوزه بازاریابی، ورنون کرس ول مدیرعامل بنگاه قدرتمند مالی Alexander Forbes و معصوم ضمیری مدیرعامل شرکت بیمه پاسارگاد برگزار خواهد شد. پس از کنفرانس به شرکت کنندگان گواهینامه بین‌المللی از مرکز آموزش بازرگانی و موسسه آموزشی MARKITECTS ارایه خواهد شد. 

واحد ثبت نام :  8-22115026 (021)        

www.soushiant-co.com

+ نوشته شده توسط علیرضا محمدی در چهارشنبه یکم مهر 1388 و ساعت 15:24 |